Bejegyzés dátuma: 2021. 03. 19
Számos berendezést ismerünk, de a többségéről úgy gondoljuk, hogy távolról egyáltalán nem vezérelhető. Ha mégis, akkor pedig magas üzemeltetési (rendelkezésre állási) költségek megfizetése mellett. Megnyugtatlak, ez tévhit.
Mielőtt gyakorlati példákba kezdenék, előtte javasolt megérteni mitől „okos” egy konnektor.
A konnektort a fejlesztők egy relével egészítették ki, amit vezeték nélküli kommunikációs technológián keresztül vezérelhetünk. Tulajdonképpen egy távvezérelt kapcsolóról beszélünk, ami arra szolgál, hogy áramot adjon vagy elvegyen a konnektorba bedugott fogyasztótól. Ezzel a műszaki megoldással viszont képesek vagyunk elektromos berendezések távol vezérelni, vagyis azokat be- illetve kikapcsolni.
Az „okos” konnektorok piacán megtalálhatunk Bluetooth, Zig-Bee, Z-wave, LoRa, Sigfox, Wifi és GSM alapú megoldásokat. Az egyes kommunikációs technológiák hatótávolsága, valamint azok hozzáférhetősége különbözteti meg őket egymástól. A Bluetooth konnektorok alapvetően 100m távolságot képesek kommunikációban áthidalni így csak a hatótávolságában lévő okostelefonról vezérelhető. A Zig-Bee és a Z-wave megoldások néhány száz métertől akár 1 km-ig is képesek egymással és akár egy okos otthon központi egységével is kommunikálni. A LoRa és a Sigfox kommunikáció képes akár országokat is lefedni, ha a hálózat már teljesen kiépítésre került. Ez a technológia tehát erősen függ a hálózati szolgáltatók infrastrukturális hátterétől, üzemeltetési gyakorlatától és a szolgáltatási díj mértékétől.
A világpiacon viszont a Wifi alapú „okos” konnektor a legelterjedtebb, mivel könnyen beszerezhető. Ha rendelkezésünkre áll otthon Wifi router és hozzá internet előfizetés, akkor azonnal üzembe is helyezhető a konnektor minden további költség megfizetése nélkül. Az árfekvése roppant kedvező, de kiegészítők nélkül nem működtethető. Általában okos otthon létesítéséhez ajánlják a termék alkalmazását, mivel ott rendelkezésre áll Wifi router és internet előfizetés.
Egy nyaraló vagy egy gombapince esetében viszont anyagilag nem éri meg folyamatosan fenntartani az internet szolgáltatást 2-3 db „okos” konnektor üzemeltetéséért, ezért oda a GSM alapú megoldás a legkifizetődőbb.
A GSM alapú „okos” konnektor üzemelhet 2G (GPRS) vagy akár 4G (LTE) hálózatokon egyaránt. Ezt a konnektorban lévő GSM modem típusa határozza meg, de mindkét esetben az internet kommunikáció alapszolgáltatás.
A GSM konnektor vezérlése történhet internet, SMS vagy hanghívás által, de mivel ezek költsége különböznek egymástól, így nem annyira terjedt el a technológia a felhasználóknál. Ettől függetlenül egyedül a GSM konnektor alkalmas arra, hogy a világ bármely pontján – ahol van GSM szolgáltatás – néhány másodperc alatt azonnal üzembe helyezzük. A GSM konnektor ugyanis nem igényel semmilyen más külső hozzáférés vagy eszköz csatlakoztatását, ahogy ezt a Wifi esetében megszokhattuk.
Kizárólag SIM kártya szükséges az üzemeltetéséhez, melynek beszerzését a konnektorgyártók többsége a felhasználóra hárítja, mondván Ők csak eszközt gyártanak, nem szolgáltatnak.
A felhasználók többsége viszont nem rendelkezik a megvásárolandó GSM konnektor működésére vonatkozó tudással, üzemeltetési tapasztalatokkal, így számukra komoly kihívást jelent a megfelelő GSM szolgáltatás kiválasztása és megvásárlása. Ezt a helyzetet még az is nehezíti, hogy a konnektort és a hozzá kapcsolódó GSM szolgáltatást egymástól független értékesítési helyekről lehet csak beszerezni. Így ha valami rendellenességet tapasztalunk a GSM konnektor beüzemeléskor, akkor kihez fordulhatunk a problémánkkal. Nos, ezen felhasználói okok miatt a GSM konnektor nem túl népszerű, pedig sokkal nagyobb szabadságot és kisebb üzemeltetési kockázatot kínál, mint a többi technológia.
Érdekli, hogyan növelhetjük biztonságát, versenyképességét egyedi fejlesztéseinkkel?
Adja meg elérhetőségeit és munkatársunk rövid időn belül felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy személyes találkozót egyeztessünk, ahol felmérjük az igényeit - és egyedi megoldást kínálunk.